Ucuz işgücünün adresi çocuklar

Ucuz işgücünün adresi çocuklar
Ucuz işgücünün adresi çocuklar

Ucuz işgücünün adresi çocuklar

BirGün ANKARA

Türkiye’de çocuk emeği her geçen gün daha fazla sömürülüyor. 2 milyona yakın çocuk aile ekonomisine destek olmak amacıyla çalışırken, TÜİK 2020 yılı istatistiklerine göre son 5 yılda en az 328 çocuk işçi, iş cinayetlerinde can verdi. Hayatını kaybedenlerin 106’sı 14 yaş ve altı çocuk işçilerden oluşuyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na açlık ve yoksullukla giren çocuklara her gün yenileri ekleniyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin kaleme aldığı rapora göre “2017’de 6 milyon 893 bin olan yoksul çocuk sayısı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde yüzde 8 arttı. 2018’de 7 milyon 336 bine ulaşan yoksul çocuk sayısı, tek adam rejiminin ilk yılı olan 2019’da 7 milyon 417 bine yükseldi.”
Yoksul çocuk sayısının her dakika arttığı ifade edilen raporda şu tespitlere yer verildi: “2019 yılında Türkiye’de dakikada 14 çocuk yoksullar ordusuna katıldı. Açıklanan rakamlar, Türkiye’de çocuk yoksulluğunun 81 ilin 80’inin nüfusunu ayrı ayrı geride bıraktığını gösteriyor. Buna göre 7 milyon 417 bine ulaşan yoksul çocuk nüfusunu geride bırakan tek il İstanbul oldu.

Sistem değişikliğiyle yükselişe geçti

2006-2017 yılları arasında düşüş eğilimi gösteren kız çocuğu yoksulluğu, sistem değişikliğiyle birlikte yeniden yükselişe geçti. Kadına ve çocuğa karşı şiddeti meşrulaştıran politikalara imza atan Saray hükümeti döneminde, kız çocuklarının toplam yoksul çocuklar içindeki oranı arttı. 2017’de 3 milyon 410 bin olan yoksul kız çocuğu sayısı tek adam rejiminin ilk yılında yüzde 9 artarak 3 milyon 719 bine yükseldi. Türkiye’de 2019 itibarıyla yoksullukla pençeleşenlerin yüzde 51’ini kız çocukları oluşturuyor. “AKP iktidarında 19 yılda 712 bin 24 çocuk evlendirildi. Bu çocukların 680 bin 593’ü kız çocuğuydu. Kız çocuklarının AKP iktidarı döneminde toplam erken yaşta ve zorla evlendirilenlerin içindeki oranı yüzde 95 oldu. Türkiye’de 19 yılda her hafta 689 kız çocuğu evlendirildi. Bu her gün 98 kız çocuğunun evliliğe zorlandığını gösteriyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*