Soma için adalet arayışı sürüyor

Soma için adalet arayışı sürüyor

EMEK SERVİSİ

Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin 5 üyesinden 3’ünün değiştirilmesiyle kendi aldığı kararı bozarak tutuklu sanıkların serbest bırakılmasına neden olduğu Soma Katliamı davası yarın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar görülecek. Aileler dayanışma çağrısında bulunurken avukat Evren İşler “Yargı üzerindeki siyasi baskının çok yoğun olarak yaşandığı bir dosya olarak devam ediyor bu. Yargıtay kararıyla birlikte de bunun tavan noktasına ulaştığını gördük açıkçası” dedi.

Manisa’nın Soma ilçesinde 2014 yılının Mayıs ayında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin işlettiği madende alınmayan tedbirler nedeniyle meydana gelen faciada 301 maden işçisinin yaşamını yitirmesiyle ilgili görülen Soma Katliamı davası yarın Akhisar Ağır Ceza Mahkesmesi’nde yeniden görülecek. Duruşmaya, Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin 5 üyesinden 3’ünün değiştirilmesiyle kendi verdiği karar bozdurularak serbest bırakılan patron Can Gürkan’ın da olduğu 5 sanığın gelmemesi bekleniyor.

Ailelerin avukatlarından Evren İşler Yargıtay kararının kabul edilemeyeceğini belirterek “Hiç tutuklu sanık kalmadı. Yargıtay tutuklu sanıklarla ilgili süreci sonlandıran bir karar verdi. Yargıtay’da 5 üyeden 3’ü değiştikten sonra ve 5 iş günü içerisinde alınan bir karar bu. Dolayısıyla biz bu kararın hukuka uygun olduğunu düşünmüyoruz. Şöyle söylemek isterim: 6 bin sayfadan fazla gerekçeli kararı var bu davanın ve Yargıtay 5 iş günü içerisinde karar verdi. Bunu Yargıtay kararı olarak kabul etmemizi bekliyorlar. Böyle bir şey mümkün değil” dedi.

İşler, yargı üzerinde siyasi baskı olduğunu aktararak şunları söyledi: “Sanıklar büyük ihtimalle gelmeyecek. Biz de sanıkların yeniden gelmeleri, ailelerin gözünün içine bakarak ifade vermeleri için yeniden taleplerimizi yaptık ve yapacağız. Nasıl bir duruşma olacak kestirmek zor. Çünkü yargı üzerindeki siyasi baskının çok yoğun olarak yaşandığı bir dosya olarak devam ediyor bu. En başından beri öyleydi, Yargıtay kararıyla birlikte de bunun tavan noktasına ulaştığını gördük açıkçası.”

İşler duruşmanın nasıl geçeceğine dair ise şu bilgileri verdi: “Bu duruşmada Yargıtay kararıyla ilgili teknik olarak baktığımızda Yargıtay kararını bozmaya karşı diyeceklerimiz sorulacak. Aileler orada olacak, biz orada olacağız. Sabah ailelerle 08.30’da tren istasyonunda buluşup duruşma salonuna kadar kısa bir yürüyüş yapılacak. Sonrasında da Yargıtay kararıyla ilgili değerlendirmeler yapılacak duruşmada.” Emek Servisi

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir