Sancar: Savcı’nın dosyada unuttuğu belge, emniyetin yargıya nasıl talimat verdiğini gösteriyor

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında konuşuyor. HDP’ye yönelik Kobane soruşturması ve kapatma davasına ilişkin konuşan Sancar, kumpas davalarıyla karşı karşıya olduklarını söyledi ve ekledi: “Savcı’nın dosyada unuttuğu belge, emniyetin yargıya nasıl talimat verdiğini açıkça gösteriyor.”

Sancar: Savcı'nın dosyada unuttuğu belge, emniyetin yargıya nasıl talimat verdiğini gösteriyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor. HDP’ye yönelik davalar hakkında açıklamalarda bulunan Sancar, Kobane davasına ilişkin, “Bir kumpas davasıyla karşı karşıyayız. Kobane davası kapatma davası gibi temelsizdir ve çökmeye mahkumdur” dedi.

HDP’ye açılan kapatma davasına ilişkin de, “AYM’nin açtığı bu kapıdan, hukukun aşığının bir nebze girmesine imkan tanımaktır” ifadesini kullanan Sancar, ” Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı boşuna zaman harcamamalıdır. Demokratik siyaset imkanlarını yok etmenin parçası olmamalıdır” şeklinde konuştu.

HDP’ye yönelik kapatma davasının hazırlığını Terörle Mücadele Şubesi’nin Savcı’ya talimatla başlattığını söyleyen Sancar, “Savcı’nın dosyada unuttuğu belge, emniyetin yargıya nasıl talimat verdiğini açıkça gösteriyor” dedi.

‘TALAN DEĞİL, HALK SAĞLIĞI ESAS ALINMALI’

Koronavirüs salgınına ilişkin de açıklamalarda bulunan Sancar, “Vaka sayılarının açıklanandan daha fazla olduğu söyleniyor. Bunlar gerçek olsa bile, bu sayılar bu ülkenin Urugay’dan sonra nüfusa göre vaka sayısında dünyada ikinci durumda. Aşılamada da aynı şeyler yaşanıyor. Eğer bu hızda 2022 sonuna kadar aşılanmanın tamamlanamayacağı meslek örgütleri tarafından ifade ediliyor. En başında beri söylüyoruz. Halk sağlığını esas almak lazım, talan düzenini değil” diye konuştu.