Reklam Heyeti tüketiciyi aldatanlara 17 milyon lira ceza kesti

Tüketicileri aldatıcı ve aldatıcı tanıtım yapan firmalar hakkında incelemeler gerçekleştiren Reklam Konseyi, yılın birinci 4 ayında 7 bin 57 evrak incelendi.

Bu incelemeler sonucunda 668 belge kurallara alışılmamış bulundu, 504’ü hakkında reklam durdurma, 164’ü için ise idari para ve durdurma cezaları verilmesi kararlaştırıldı.

Reklam Şurası gündeminde görüşülerek ters bulunan 668 evrakın büyük kısmını sıhhat, besin ve kozmetik bölümü tanıtımları oluşturdu. Bu bölümleri teknoloji, sağlam tüketim malları ve turizm kesimleri izledi.

Tüketicileri aldatıcı ve aldatıcı tanıtım yapan firmalara yılın birinci 4 ayında 17 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulandı.

Fenomenler de ele alındı

Kelam konusu periyotta toplumsal medya fenomenleri olarak da bilinen toplumsal medya etkileyicilerinin reklam faaliyetlerine yönelik 12 evrak görüşülürken 10’unda mevzuata terslik tespit edildi.

Mevzuata ters bulunan evraklardan 8’i hakkında durdurma, 2’si hakkında ise idari para ve durdurma cezaları verildi.

Öteki yandan, Reklam Konseyi tarafından “Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz” ve kısa mühlet evvel uygulanmaya başlanan “Sosyal Medya Reklamlarının Yapay Zeka ile Taranması Projesi” ile toplumsal medya etkileyicilerince gerçekleştirilen ticari reklam ve uygulamalar Bakanlık tarafından yakından takip ediliyor.

Reklam Heyeti, geçen yıl 25 bin 369 belgeyi gündemine alırken 1917 belgeyi karara bağlamıştı.

Bu evraklardan 224’ü mevzuata uygun bulunurken 1693’ünde karşıtlık tespit edilmiş, mevzuata ters 1693 belgenin 1319’una yalnızca durdurma cezası verilmişti. Heyet geçen yıl 33 milyon 273 bin 294 lira idari para cezası uygulamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.