Müzisyenlerin hayat mücadelesi

Müzisyenlerin hayat mücadelesi
Müzisyenlerin hayat mücadelesi

Bir yıldır sahne alamayan müzisyenlerin sorunları görmezden geliniyor. Eskişehirli müzisyenler enstrümanlarını satıp hayatlarında ilk defa fabrikalarda işe başladıklarını anlatıyor: 44 yaşından sonra fabrikada çalışmak nedir onu öğrendim. Fabrikada zımpara yapıyorum, ellerim org tutamayacak hale geldi.

Müzisyenlerin hayat mücadelesi

Volkan ATEŞ

Salgında getirilen kısıtlamalardan en fazla etkilenen kesimlerden biri de kapanan eğlence yerlerindeki müzisyenler oldu. Enstrümanlarını satarak fabrikalarda çalışmaya başlayan müzisyenler arasında intiharlar da artarken, mart ayından bu yana sahneye çıkamayan Eskişehirli müzisyen ve ses sanatçıları yaşadıkları sıkıntıları CHP Milletvekili Utku Çakırözer’e anlattı. Müzisyenler ev kiralarını, elektrik, doğalgaz gibi faturalarını ödeyemediklerini söylerken, “ Düğünde, doğum gününde, insanların mutlu günlerinde hep biz vardık. Ama salgında ilk unutulan bizler olduk. Unutulmak gururumuza dokundu” dedi.

Hayatında ilk kez fabrikada çalışmaya başladığını dile getiren org sanatçısı Salim Oylaş, “44 yaşından sonra fabrikada çalışmak nedir onu öğrendim.

Fabrikada zımpara yapıyorum. Ellerim çok acıdığı için şu an org çalabilecek pozisyonda değilim. Belki canlı müzik başlasa org tuşuna basamayacağım” diye konuştu.

Bir yıldır iş yapamadıklarını söyleyen ses sanatçısı Emre Söylemez de, fabrikada çalışmaya müzisyenlerden biri. “20 yıl sonra hayatımda ilk kez ben de fabrika gördüm” diyen Söylemez, konuşmasına şöyle devam etti: “Benimle birlikte çoğu arkadaşım paketçilik yapıyor, ayakkabı boyuyor. Çoğu arkadaşımız enstrümanını sattı. Üzüldüğümüz nokta elimizdeki altın bileziğimizi kullanamamak. Bir yıldır çok zorluk çekiyoruz. Artık müzisyenlerin sesinin duyulmasını istiyoruz.”

Eskişehir Müzisyenler ve Sahne Sanatları Derneği Başkanı Mustafa Demir, mekânlar açıldığında canlı müzik yapılmasına izin verilmesi gerektiğinin altını çizerken müzisyen ve eğitmen Armağan Çakır da, yaşadığı sıkıntılar karşısında çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

“Türkiye’nin her yerinde müzisyenler için online platformlar oluşturulabilir. Buraya özel sektör, yerel yönetimler destek verilebilir. Böyle bir platform oluşturularak müzisyenlere destek verilebilir.”

MÜZİSYENLER YAŞATILMALI

Müzisyenleri dinleyen CHP’li Çakırözer, iktidarın maddi desteğinin yetersiz olduğunu vurguladı. Çakırözer, müzisyenlerin yaşadığı sıkıntılara çözüm oluşturulması ve artan müzisyen intiharlar karşısında Meclis’te Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi: “Çoğunun çalışırken sigortaları yapılmadığı için hiçbir güvenceleri yok. İktidar bin liralık destek açıkladı ama ondan da herkes yararlanamadı. Bu süreçte hayatlarını geçindirmek için insanlar ekmek tekneleri dedikleri enstrümanlarını satmaya başladı. Müzisyenlerimizin hayatta kalabilmesi için düzenli, sürdürülebilir ödenek sağlanmalı. Müzisyenlerimiz devlet güvencesi altına alınmalı. Müzisyenler yaşatılmalı.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*