Memleketinden ayrı kalana adalet de yok

Memleketinden ayrı kalana adalet de yok
Memleketinden ayrı kalana adalet de yok

Ankara Barosu’nun adli yardım istatistiklerine göre mülteciler adalete erişmekte zorluk yaşıyor. Mülteci Hakları Merkezi İstatistik Çalışma Raporu’nda, “256 bin 629 mülteci, sığınmacı ve geçici koruma altındakilerin adalete erişimleri yok denecek kadar az” denildi.

Memleketinden ayrı kalana adalet de yok

Dilan Esen

Ankara Barosu’nun açıkladığı Mülteci Hakları Merkezi İstatistik Çalışma Raporu’na göre göçmenlerin adalete erişimi yok denecek kadar az.

2019-2020 yıllarında avukat görevlendirilen dosyalardan yola çıkılarak hazırlanan Mülteci Hakları Merkezi İstatistik Çalışma Raporu yayımlandı. Raporda 2019’da mültecilere hukuki destek sağlamak için görevlendirilen avukat sayısının 3 bin 11, göç ve iltica listesine dahil avukatların görevlendirme sayısının da 126 olduğu belirtilirken 2020’de ise mültecilere hukuki destek sağlamak için görevlendirilen avukat sayısının 2 bin 571, göç ve iltica listesi avukatı sayısının da 89 olduğu aktarıldı.

Baroya başvuruların 172’sinin bireysel, 46’sının ise ihbar üzerine yapıldığı aktarılan raporda, toplam başvurunun 235 olduğu belirtildi. Başvuranların 100’ü Suriyeli, 52’si Iraklı, 33’ü Afganistanlı, 33’ünün ise uyruğu bilinmiyor. Başvurular şu şekilde:

•Sınır dışı kararı iptal davası: 49

•İdari gözetime itiraz: 19

•Uluslararası Koruma başvurularına ilişkin davalar: 6

•Özel Hukuk: 138

Başvuru yapanların 196’sının Göç İdaresi’nde kaydı bulunduğu vurgulandı. Rapora göre toplam 3 bin 949 dosyanın incelemesi yapıldı. Ceza Muhakemesi kanunu kapsamında oluşturulan Yabancılar Listesi verilerine göre ise avukatlar tarafından incelenen toplam dosya sayısı 3 bin 949 oldu. Avukat atananların bin 423’ü Suriyeli, 821’i Iraklı, 666’sı Afganistanlı, 142’si İranlı, 137’si Gürcistanlı ve 572’sinin de diğer kategorisinde olduğu belirtildi, 171’i ise bilinmiyor. Mağdur ya da şikâyetçi olan bin 172 mülteci olduğu aktarıldı.

Raporda, Ankara’da, Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre 3 aydan kısa süreli vize veya ikamet iznine sahip yabancılar ile geçici koruma statüsüyle ülkede bulunan Suriyelilerin nüfusa dahil olmadığı sayının 156 bin 536 olduğuna dikkat çekildi. Göç idaresi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre ise Ankara’da kayıtlı geçici koruma altındaki Suriyeli nüfusun 100 bin 793 olduğu dile getirildi. Kayıtlı olmayıp Ankara’da yaşayan mülteci sayısının olduğunun altı çizilen raporda, “Ankara’da bulunan ve kayıtlı olması nedeniyle tespit edilebilen toplam 256 bin 629 mülteci, sığınmacı ve geçici koruma altındaki kişilerin adli yardım sistemine ve adalete erişimlerinin yok denecek kadar az olduğu tespit edilmiştir” denildi.

memleketinden-ayri-kalana-adalet-de-yok-864722-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*