Kreş hakkı yok sayılıyor

Kadir Has Üniversitesi bünyesinde yapılan bir araştırmaya göre 74 vakıf üniversitesinin yalnızca yüzde 19’unda kreş desteği veriliyor.

Kreş hakkı yok sayılıyor

Haber Merkezi

Kadir Has Üniversitesi, ‘Akademik ve İdari Personelin Üniversiteler Tarafından Sağlanan Kreş/Gündüz Bakım Hizmetleri-2020’ Raporu’nu açıkladı. Raporda incelenen 203 üniversitenin kreş, gündüz bakım evi veya anaokulu desteği verme oranı yüzde 52 oldu. Üniversitelerin yüzde 38’inde ise kreş desteği verilmiyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 150’den fazla kadın çalışanı olan işyerlerinde 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması, bakımı ve emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için yurt zorunluluğu bulunduğu hatırlatılan raporda “Çalışanına kreş desteği veren özel sektör işletmeleri mevcut, fakat bu desteği herhangi bir şekilde sağlamayan işletmeler çoğunlukta” denildi.

203 üniversitenin bir kısmının toplam olarak akademik ve idari kadın personel sayılarının 150’ye ulaşmadığının tespit edildiği raporda, 150’den fazla akademik ve idari kadın personel istihdam eden toplam 153 üniversite bulunduğu aktarıldı.

Araştırmada şu bulgular elde edildi:

►129 devlet üniversitesinin yüzde 89’unda, 74 vakıf üniversitesinin yüzde 45’inde 150’den fazla kadın akademisyen görev yapıyor.
► Herhangi bir kreş desteği bulunmayanların oranı yüzde 38.
► 129 devlet üniversitesinde kreş desteği verme oranı yüzde 71.
► 74 vakıf üniversitesinin kreş desteği verme oranı yüzde 19.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir