Keyfi gözaltı ve baskılara bir tepki de İsviçre’den

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasının yankıları Avrupa’da da sürüyor. Avrupa’da da kadın örgütleri konuyu gündemden düşürmüyor. SOL Parti’nin Türkiye’yi saran “İstanbul Sözleşmesi bizimdir”, kampanyası nedeniyle uğradığı baskılar, sert şekilde eleştirildi.

Keyfi gözaltı ve baskılara bir tepki de İsviçre’den

BİRGÜN İSVİÇRE

SOL Parti İsviçre örgütü, Türkiye’de SOL Parti il yöneticilerine ve HDP’ye yönelik baskı ve gözaltıları protesto etmek üzere İsviçre’nin Zürih kentinde sokağa çıktı. Zürih kent merkezinde stant açan partililer, konuya ilişkin bildiriler dağıttılar. Sözleşmeden tek adam imzasıyla çıkılmasının büyük bir hata olduğunu ifade eden partililer, Türkiye de ve Avrupa da kadınlara ve farklı cinsel kimliklere yönelik baskıların sürdüğünü ifade ettiler. Türkiye’de HDP’nin kapatılmasına yönelik tartışmaların ve muhaliflere yönelik baskıların kabul edilemeyeceğini dile getirdiler.

SOL Parti’nin, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul Sözleşmesinden ayrılmasının ardından başlattığı, “İstanbul Sözleşmesi bizimdir” kampanyası çerçevesinde il örgütlerinin astıkları pankartlar gerekçe gösterilerek, Artvin, Uşak kentlerinde il yöneticilerine yönelik gözaltıları gerçekleştirilmiş, Trabzon İl Örgütü pankartı indirilip yöneticileri ifadeye çağrılmıştı.

İSVİÇRE BASINI KONUYLA İLGİLİ

Türkiye’de yaşanan hak ihlalleri ve anti demokratik uygulamalar, İsviçre’de kamuoyunun tepkisine neden oluyor. Hak ihlalleri ve anti demokratik uygulamalar, İsviçre basınında sıklıkla yer buluyor. İsviçre’den yayın yapan Radyo Lora (97.5Mh), SOL Parti İsviçre örgütünün gerçekleştirdiği eyleme geniş yer verdi. Partililerin hazırladığı Almanca bildiri de radyo yayınında okundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir