Kabine öncesinde ‘yetkili’ bir isimden açıklama: Çok daha sert tedbirlerden başka çözüm gözükmüyor, iki seçenek var

Bugün yapılacak Bilim Kurulu toplantısı ve ardından yarınki Kabine toplantısından koronavirüs tedbirlerinin sertleştirilmesi yönünde kararlar çıkması bekleniyor. Reuters’a konuşan bir yetkili, “Çok daha sert tedbirler almaktan başka çözüm gözükmüyor” dedi, gündemdeki içi seçeneği açıkladı.

Kabine öncesinde 'yetkili' bir isimden açıklama: Çok daha sert tedbirlerden başka çözüm gözükmüyor, iki seçenek var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın yapılması planlanan kabine toplantısında son günlerde günlük 50 binin altına inmeyen ve yeni bir pik yaptığı belirtilen koronavirüs vakalarının düşürülmesine yönelik alınacak yeni tedbirlerin açıklanması bekleniyor.

Reuters’a bilgi veren bir yetkili, “Birincide olduğu gibi ikinci normalleşmeyi de iyi değerlendiremedik ve salgın artık 50 bin 000 rakamının üstüne yerleşti. Çok daha sert tedbirler almaktan başka çözüm gözükmüyor” dedi.

Şu anda vaka sayılarında yeni bir yükseliş yaşandığını ve yarın başlayacak olan Ramazanla birlikte artık yeni adımlar atılacağını belirterek, “Bilim Kurulu’nun bugün yapacağı toplantıdaki önerileri kritik önemde. O kapsamda yarınki kabinede değerlendirme yapılacak” dedi.

Kabine toplantısında iki seçenek üzerinde durulduğunu söyleyen yetkili, “Ya tam kapanma ya da sokak kısıtlamasının daha genişletilerek uygulanması. Tam kapanmanın ekonomi ile ilgili tarafları var. Koronavirüs ortamında bunu uygulamak çok kolay değil ama yine de tam olarak bu seçeneği saf dışı bırakmak kolay değil. Aşılama yapılıyor ama şu aşamada tedbirler yeterli olmuyor” diye konuştu.

Tedbirler kapsamında mevcut uygulamaların genişletilmesi yönünde de bazı planlar olduğunu kaydeden yetkili, “20 yaş altı ve 65 yaş üstü bireylerin sokağa çıkışının kısıtlanması, şehirler arası yolculukların kısıtlanması ki vakaların taşınmasında önemli rol oynuyor, restoranların sadece sipariş alması, iftarlar gibi toplu yemeklerin yasaklanması, spor ve masaj salonlarının kapatılması gibi adımlar atılabilir” dedi.

Yetkili, turizm sezonu tam başlamadan vaka sayılarının indirilmesinin planlandığını kaydederek, “Çünkü 50 binin üzerindeki günlük vaka sayıları turizmi ciddi şekilde olumsuz etkileyecektir. Ekonomi için de turizmin canlı olması son derece elzem. Türkiye’nin turist gönderen ülkelerin kısıtlamalarının dışında kalması gerekiyor” dedi.

Ramazan bayramı boyunca da bazı kısıtlamaların olacağını vurgulayan aynı yetkili, “Daha önce de uygulandı. Vaka sayısının düşmesi için önemli bir adım bu” dedi.

Yetkililer, Bilim Kurulu’nun bazı üyelerinin Ramazan ayı boyunca tam kapanma istediğini vurgulayarak, bu mümkün olmayacaksa şehirlere giriş çıkışların kısıtlanmasının, özellikle İstanbul gibi illerde evden çalışmayanlar için çalışma saatlerinin vardiyalı olmasını önerdiğini kaydetti. Bir yetkili, toplu taşımaların azaltılmasının önemli olduğunu belirterek, “En büyük tehlike İstanbul olarak görülüyor. Üyeler en azından vaka artışlarının çok olduğu illere giriş çıkışların kısıtlanmasını talep ediyor” diye konuştu.

Yetkililer, 1 Mart’ta yeniden uygulamaya giren normalleşme sonrası vakaların hızlı şekilde arttığını ve son günlerde 50 binin üzerinde kaldığını, can kayıplarının da arttığını belirterek, yeni tedbirlerin hayata geçirilmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtiyorlar.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir