IŞİD’ciler Türkiye’de nasıl ticaret yaptı?

IŞİD’ciler Türkiye’de nasıl ticaret yaptı?
IŞİD’ciler Türkiye’de nasıl ticaret yaptı?

IŞİD’ciler Türkiye’de nasıl ticaret yaptı?

Haber Merkezi

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, IŞİD militanlarının Resmi Gazete’de “T.C. vatandaşı” notu ile yer almasına tepki gösterdi. Bingöl, Resmi Gazete’de” Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun” kapsamında yayımlanan “Malvarlığının Dondurulması Kararı” içindeki IŞİD militanlarının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak belirtilmesi ve vergi numaralarının olmasına ilişkin tartışmayı TBMM gündemine taşıdı.

Bingöl, IŞİD’cilere nasıl T.C. kimliği verildiği, bu kişilerin Türkiye’deki faaliyetleri, yerli ilişkileri ve vergi kimlik numarası ile gerçekleştirdikleri ticari ilişkilerin TBMM’de Araştırma Komisyonu kurularak ortaya çıkarılmasını önerdi. Bingöl ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a ilettiği soru önergeleri ile bu kişilere vatandaşların sahip olduğu hakların nasıl verildiğini, sorumluların kim olduğunu ve sorumlular hakkında başlatılan işlemleri sordu.

Ankara Katliamı’nın IŞİD tarafından gerçekleştirildiğini anımsatan Bingöl, “IŞİD militanlarının elinde hala vatandaşlarımızın kanı var. Bu kişilerin vahşetini Ankara’da Gar Katliamı’nda, Suruç’ta, Diyarbakır’da yaşanan saldırılarda ve Suriye’de gördük. Şimdi kalkıp farklı milletlerden olan bu kişilere kimlik verildiğini, vergi numarası verilip, ellerini kollarını sallayarak ticaret yapmalarına izin verildiğini öğreniyoruz. Tüm bu soruların yanıtlanması, IŞİD teröründe yitirdiğimiz yurttaşlarımıza borcumuzdur. Bu karanlık derhal aydınlatılmalı ve sorumlular gereken cezaları almalıdır” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*