İran’ın Natanz Nükleer Santrali’nde kaza

İran’ın İsfahan şehrinde bulunan Natanz Nükleer Tesisi’nde elektrik dağıtım ağında bir kaza meydana geldi. Yetkililer, kazada herhangi bir yaralanma veya çevre kirliliğinin yaşanmadığını söyledi.

İran’ın Natanz Nükleer Santrali'nde kaza

İran’ın İsfahan kentinde bulunan Natanz Nükleer Tesisi’nin elektrik dağıtım ağında bir kaza meydana geldi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin dün ziyaret ettiği santraldeki kazanın sebebinin bilinmediği belirtilirken, yetkilerden kazaya ilişkin detaylı bir açıklama gelmedi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, kazanın neden kaynaklandığını araştırdıklarının altını çizerek, kazada herhangi bir yaralanma, can kaybı veya çevre kirliliğinin yaşanmadığını söyledi.

Kazanın meydana geldiği açıklanan tesiste dün Ruhani’nin talimatıyla 10 kat daha fazla uranyum üretecek 146 adet IR-6 santrifüjleri ile uranyum zenginleştirmesine başlanmıştı.

İran, Çin, İngiltere, ABD, Rusya ve Fransa arasındaki sürdürülen 2015 Viyana anlaşması kapsamında, İran’ın üretim için yalnızca “birinci nesil” IR-1 santrifüjleri kullanmasına ve sınırlı sayıda IR-4 ve IR-5 cihazını test etmesine izin verilmişti.

Ocak ayından bu yana, İran’ın yüzde 20 saflıkta zenginleştirilmiş uranyum stoğu 55 kiloya yükseldi.

İRAN SON PATLAMADAN İSRAİL’İ SORUMLU TUTMUŞTU

İran, Natanz nükleer tesisinde yaşanan patlama ve Kasım ayında üst düzey bilim adamı Mohsen Fakhrizadeh’i öldüren başka bir patlama da dahil olmak üzere son saldırılardan İsrail’i sorumlu tutuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir