Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

Fotoğraf çekimi, özellikle reklam ve tanıtım faaliyetlerin son derece önemlidir. En etkileyici fotoğrafların çekilebilmesi için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken kurallar, çekilecek fotoğrafın nerede kullanılacağı yani çekim amacıyla doğrudan ilişkilidir.

Stüdyonun Dizaynı

Tüm ekipmanların, ışığın, fonun ve çekim ekipmanlarının eksiksiz bir biçimde stüdyoda konumlandırılması gerekir. Ayrıca çekim yapılacak alanın ne çok büyük ne de çok küçük olması gerekmektedir. Mümkünse yüksek tavanlı bir alan içerisinde stüdyo kurulmalı ve ardından fotoğraf çekimi gerçekleştirilmelidir.

Arka Plan Kullanımı

Etkileyici fotoğrafların çekilebilmesi için, arka plan kullanımı büyük önem taşır. Özellikle portre çekimlerinde, kullanılan arka planın tek renk fon olarak tercih edilmesi gerekir. Bu sayede, asıl figürün tüm detayları ile fotoğrafa yansıtılması mümkün olur.
Ayrıca çekimi yapılacak objenin renlerine uygun olan fon rengi belirlenmelidir. Bu bir kişinin çekimi söz konusu olduğunda daha esnek davranılabilmesine olanak tanır. Kişilerin giysilerine uygun arka fon kullanımı, ya da fona göre kişilerin giysi tercihleri yapması ayarlanabilmektedir.

Flaş Kullanımı

Carmen Model Ajansı tarafından yapılan çekimlerin tamamında mutlaka flaş kullanılması önerilmektedir. Eğer güçlü bir ışık kaynağı ile ekstra aydınlatma sağlanmayacaksa, bu genel bir zorunluluktur. Işık ekipmanı kullanıldığında ya da istisnai açık hava çekimlerinde fotoğraf çekimi yapacak olan profesyonelin tercihine bağlı olarak flaş tercih edilmeye de bilir. Açık hava çekimleri için de güneş ışınlarının geliş açısına göre flaş kullanılabilir.

Fotoğraf Çekiminde Işık Ayarlamaları

Genel itibariyle fotoğraf çekimlerinde kullanılabilecek 3 tür ışık kaynağı vardır. bunlar,

  • Flaş
  • Doğal kaynaklar (ay ve ya güneş gibi)
  • Profesyonel aydınlatma ekipmanlarıdır.

 

Çekim esnasında kullanılması gereken ışık kaynağının tercihi, çekim yapılacak alana göre şekillendirilmelidir. Açık hava fotoğrafçılığında kullanılması gereken ışık kaynağı doğal kaynaklardır. Güneş ışınlarının dik açıyla geldiği durumlarda flaş da kullanılabilir. Kapalı mekân fotoğrafçılığında ise, doğal kaynaklardan yararlanmak pek yaygın ve doğru bir tercih olmayabilir. Profesyonel cast ajanları tarafından yapılan fotoğraf çekimi için flaş ve fotoğraf çekimi için özel olarak üretilen ışık ekipmanlarından yararlanılması doğru bir tercih olur.

Göz Teması Kuralı

Ajans çekimleri için kullanılan headshot yani portre tekniğinde, kişinin tüm hatlarının yoğun bir doğallıkla yansıtılabilmesi için, kişinin kendisini rahat hissetmesi gerekir. bu sebeple çekimi yapacak olan profesyonelin, çekime konu olan kişi ile gereken ölçüde göz teması kurması hem doğru açının ve pozun yakalanması hem de doğal bir ortamın oluşmasına büyük ölçüde katkı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir