Floyd uyuşturucudan değil oksijen eksikliğinden öldü

Floyd uyuşturucudan değil oksijen eksikliğinden öldü

Dış Haberler Servisi

ABD’nin Minnesota eyaletinde siyah yurttaş George Floyd’u gözaltına alırken boynuna diziyle bastırarak ölümüne neden olan polis Derek Chauvin’in yargılandığı dava devam ediyor.

Chauvin’in avukatlarının “Floyd uyuşturucu kullanımından öldü” şeklindeki savunmaları mahkemede ifade veren uzman doktor tarafından yalanlandı. Akciğer ve yoğun bakım uzmanı Doktor Martin Tobin, Floyd’un ölümüne, ilaç bağımlılığı veya sağlık sorunları gibi unsurların etkili olduğu iddialarını reddederek, “George Floyd’un maruz kaldığı şeye sağlıklı bir insan da maruz kalsaydı ölürdü” dedi.

Doktor Tobin, “Oksijen eksikliği Floyd’un beyninde hasara yol açtı ve kalbinin durmasına sebep oldu. Floyd son nefesini aldıktan sonra Chauvin dizini Floyd’un boynunda 3 dakika 2 saniye tuttu. Bu son nefesten sonra Floyd’un oksijen seviyesi sıfıra indi ve Floyd’un vücudu, bir ons dahi oksijen kalmayacak noktaya geldi” açıklaması yaptı.

Davanın duruşmalarına hafta başından itibaren devam edilecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir