Ermeniler en çok nefret söyleminden şikâyetçi

Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan çatışmaların ardından hazırlanan rapora göre Ermeniler, en çok nefret söylemine maruz kalmaktan şikâyetçi.

Ermeniler en çok nefret söyleminden şikâyetçi

Hüseyin Şimşek

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle yaşanan çatışmaların ardından kurulan TBMM İnceleme Komisyonu’nda iki ülke vatandaşları arasında yaşanan sorunlar ve bunun Türkiye’ye yansıması değerlendirildi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na bağlı inceleme komisyonunda AKP’li Komisyon Başkanı Hakan Çavuşoğlu, yapılan çalışmaları anlattı. Ermeni nüfusun Türkiye’de çektikleri sıkıntıları not ettiklerini bildiren Çavuşoğlu, bu kapsamda Ermeni din insanları, STK’ler ve basın kuruluşları ile görüştüklerini ifade etti.

Ermeni nüfusun Türkiye’de çok sayıda konudan şikâyetçi olduklarını ve bunu gerekli kurum ve kuruluşlara iletmek için girişimde bulunacaklarını ifade eden AKP’li Çavuşoğlu, Meclis’in ‘Ermeni vatandaşların sorunları’ raporundan şunları aktardı: “Özellikle nefret söyleminin altını çizdiler. Nefret söyleminin de daha çok dijital medyada olduğunu ve kendilerini buranın çok fazlasıyla rahatsız ettiğini ifade ettiler. Medya kuruluşu olan Agos’u ve Luys’u ziyaretimiz esnasında da kimi destek talepleri gündeme geldi, yanı sıra onlar da yine nefret söylemi içeren ifadelerle ilgili olarak özellikle dijital mecrada bunu çok sık yaşadıklarını ifade ettiler. Ermeni vatandaşlarımızın kamuda çalışmaları konusunda kendilerinin yeterince değerlendirilmediği gibi bir düşünceleri var. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın vermiş olduğu cevapta kamuya alımlarda esas kriterin Türk vatandaşı olma şartı olduğu, bunun dışında herhangi bir kriter öngörülmediği ifade edildi.”

RTÜK YİNE İNKÂR ETTİ

Ermenilerin nefret söylemine görsel basında da rastladıklarını ifade etmelerine karşın, rapor için bir görüş hazırlayan RTÜK, bunu inkâr etti. RTÜK tarafından gönderilen görüşte, “Böyle bir ayrımcılığa dair, nefret suçuna dair bulgu yok” denildi. RTÜK’ün bu yanıtına HDP’li Gülüstan Kılıç Koçyiğit tepki gösterdi “Oysa biz de televizyon izliyoruz. Aynı yayınları izliyoruz muhtemelen, kendimiz de maruz kalıyoruz ama başka kesimlere dönüp bu ayrımcı ve nefret dilini öne çıkaran yayınlar olduğunu da bire bir gözlemleyebiliyoruz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir