Erdoğan, Libya ile 5 anlaşma imzalandığını duyurdu: “Libya’ya 150 bin doz aşı vereceğiz”

Libya ile 5 anlaşma imzalandığını duyuran Erdoğan, Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile birlikte yaptığı ortak basın toplantısında Libya’ya 150 bin doz koronavirüs aşısı gönderileceğini açıkladı.

Erdoğan, Libya ile 5 anlaşma imzalandığını duyurdu:

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile görüştü. Görüşmenin ardından Ankara’da düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, Libya ile Türkiye arasında 5 yeni anlaşma imzalandığını ve Libya’ya 150 bin doz koronavirüs aşısı gönderileceğini bildirdi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Libyalı kardeşlerimizin daha iyi şartlarda yaşamaları için kamu hizmetleri geliştirilmelidir. Uluslararası toplumu tüm bu alanlarda ilerleme sağlanması ve seçimlerin öngörülen tarihlerde düzenlenmesi için Libya’ya samimi destek vermeye davet ediyorum. Akdeniz’i daima bir barış ve refah havzası olarak gördük. Akdeniz’de komşumuz olan Libya’yla imzaladığımız mutabakat muhtırası her iki ülkenin milli menfaatini ve istikbalini güvence altına almıştır. Aziz kardeşim Dibeybe de bu muhtıranın Libya’nın menfaatlerine uygun olduğunu duyurmuştu. Bu husustaki kararlılığımızı teyit ettik.

Libya’da yaraların sarılmasına, yeniden imara ve kalkınmaya, Libyalı kardeşlerimizin refahına odaklanmalıyız. Türk özel sektörünün Libya’ya geri dönüşünü hızlandıracak adımlar üzerinde de fikir birliğine vardık. Yarın Başbakan Dibeybe’nin iş adamlarımızla yapacağı toplantıda da bu konular değerlendirilecektir. Enerji, sağlık, finans, yerel yönetimler, eğitim ve kültür sahlarında işbirliğimizi daha da ilerletecek adımları hızla atacağız. Koronavirüs belasının yaygın bir şekilde devam ettiği süreç içerisinde şu an itibariyle yarın 150 bin doz aşıyı da kendilerine teslim edeceğiz.”

Ayrıntılar geliyor…

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir