Ekvador’da seçimi, sağcı Lasso kazandı

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da, devlet başkanının belirleneceği ikinci turda seçimleri, sağcı ve liberal Guillermo Lasso kazandı.

Ekvador'da seçimi, sağcı Lasso kazandı

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Ekvador Ulusal Seçim Konseyi, ülkedeki devlet başkanlığı seçiminin 6 Şubat’taki ilk turunda en fazla oyu alan sağcı aday Guilerme Lasso ile solcu aday Andres Arauz arasında geçen yarışı, Lasso’nun önde bitirdiğini duyurdu.

Kesin olmayan sonuçlara göre, oyların yüzde 97.41’nin sayıldığı Ekvador’da, Fırsat Yaratan Siyasi Hareket (CREO) adayı Lasso oyların yüzde 52.52’sini, Umut İçin Birlik (UNES) koalisyonu sosyalist adayı Arauz ise oyların 47.48’ini aldı.

Sosyalist aday Arauz seçimlerin ardından yenilgiyi kabul ederek, “Ekvadorlular, bugünden itibaren tek bir Ekvador olmak için birlik olmalıdır. Yaşasın Ekvador” diye konuştu.

Guilerme Lasso, şu an halihazırda Ekvator’un İngiltere Büyükelçiliği görevini yapıyor ve seçimlerin ardından buradaki görevinden istifa ederek devlet başkanlığı görevini üstlenmesi bekleniyor.

GUILLERMO LASSO KİMDİR?

Kendini liberal olarak tanıtan Lasso, basın özgürlüğü gibi temel hakların savunulması gerektiğini söylese de son seçimlerde, ülkedeki neo-liberal girişimleri artırma konusunda vaatlerde bulunmuştu.

Lasso ayrıca, kendisini Rafael Correa’nın önderliğindeki Yurttaş Devrimi ile özdeşleşen Venezuela ve Küba’dan devşirilen “21’inci yüzyıl sosyalizminin düşmanı” ilan ediyor.

Ekvator’da devlet başkanı seçilen Lasso, neoliberal politikaları teşvik etmek ve sermaye sınıfını rahatlatmak için, sermaye gelirine uygulanan 9 vergi kalemini kaldırmayı taahhüt etmişti.

ABD ve AB ile ticaretin artırılması yönünde adımlar atacağını belirten sağcı başkan, ‘girişimi kuralsızlaştırarak’ üretimi çeşitlendireceğini ileri sürmüştü.

Lasso, 2017 seçimlerinde ikinci turda az farkla solcu aday Lenin Moreno’ya kaybetmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir