Ekosistemde felaket tablosu: Yalnızca yüzde 3 kaldı

Ekosistemde felaket tablosu: Yalnızca yüzde 3 kaldı
Ekosistemde felaket tablosu: Yalnızca yüzde 3 kaldı

Ekosistemde felaket tablosu: Yalnızca yüzde 3 kaldı

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Frontiers in Forests and Global Change dergisinde yayımlanan araştırma, dünya ekosistemlerinin yalnızca yüzde 3’ünün bozulmadan kaldığını ortaya koydu. Guardian’ın haberine göre, insan faaliyetlerinden zarar görmeyen doğa parçaları, çoğunlukla Amazon ve Kongo tropikal ormanlarının, doğu Sibirya ve Kuzey Kanada ormanlarının ve Sahra’nın bazı kısımlarında bulunuyor.

Önceki analizler, büyük ölçüde uydu görüntülerine dayanarak vahşi yaşam alanlarını tanımlamış ve Dünya yüzeyinin yüzde 20 ila 40’ının insanlardan çok az etkilendiğini tahmin etmişti. Yeni çalışmanın arkasındaki bilim insanları, ormanların, savanların ve tundranın yukarıdan sağlam görünebileceğini, ancak zeminde hayati türlerin eksik olduğunu savunuyor.

‘YIKICI BİR SONUÇ’

Çalışmanın baş yazarı Dr. Andrew Plumptre, “Bozulmamış habitat olarak kabul ettiğimiz şeylerin çoğu, insanlar tarafından avlanan türler veya hastalıklar nedeniyle kayboluyor. Oldukça korkutucu, çünkü gerçekten işleyen ve tamamen bozulmamış ekosistemlere sahip yerlerin ne kadar eşsiz olduğunu gösteriyor” dedi. Çalışmaya katılan Almanya’daki Eberswalde Sürdürülebilir Kalkınma Üniversitesi’nden Prof. Dr. Pierre Ibisch, “Dünyada ekosistemlerin yalnızca yüzde 3’ünün bozulmamış olduğunu görmek yıkıcı bir sonuç.

Bizi geleceğe taşıması için doğaya önemli ölçüde daha fazla alan vermemiz gerekiyor” dedi. Queensland Üniversitesi’nden Prof. Dr. James Watson ise söz konusu sonuçları, “Bu bozulmamış yerleri korumak için çaba sarf etmek çok önemli” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*