Diyanet İşleri Başkanlığı Cuma hutbesi! Diyanet 9 Temmuz 2021 Cuma hutbesinin konusu ne?

Diyanet 9 Temmuz 2021 Cuma hutbesinin konusu ne? Diyanet İşleri Başkanlığı Cuma hutbesi
Diyanet 9 Temmuz 2021 Cuma hutbesinin konusu ne? Diyanet İşleri Başkanlığı Cuma hutbesi

Diyanet işleri başkanlığı Cuma hutbesi, milyonlarca Müslüman vatandaş tarafından merak ediliyor. Diyanet 9 Temmuz 2021 Cuma hutbesi yayınlandı. Peki Diyanet 9 Temmuz 2021 Cuma hutbesinin konusu ne? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu hafta için yayınlanan Cuma Hutbesi’nin konusu “şehadete şahidiz” oldu. 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü öncesindeki son Cuma namazında okunacak hutbede önemli bilgiler verildi. İşte Diyanet 9 Temmuz 2021 Cuma hutbesi

Cuma hutbesinin bu haftaki konusu belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cuma günü öncesinde yayınlanan hutbenin bu haftaki konu başlığı “Şehadete Şahidiz” oldu. Diyanet Cuma Hutbesi, her hafta olduğu gibi bu hafta da Perşembe akşamı yayınlandı. Cuma hutbesi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanarak resmi sitesi üzerinden açıklanıyor.

DİYANET 9 TEMMUZ CUMA HUTBESİ

Diyanet İşleri Başkanlığı’ bu haftanın Cuma hutbesini yayınladı. Darbe girişiminin yıl dönümüne yaklaşırken şehadetin önemine dair detaylar müminlerle paylaşılacak.

HANETE KARŞI SADAKATE, CESARETE VE ŞEHADETE ŞAHİDİZ

Muhterem Müslümanlar! İslâmiyet’in Medine’de güçlenerek yayılmasından münafıklar rahatsız oluyor ve bu gelişmeyi önleyemedikleri için hayıflanıyordu. Her geçen gün güçlerini kaybeden münafıklar, Müslümanların birliğine kasteden bozgunculuk faaliyetlerinden de geri durmuyordu. Müslümanlar aleyhine gizlice ve rahatça görüşebilmek amacıyla bir mescit inşa ettiler.

Kur’ân-ı Kerîm’de “Mescid-i Dırâr” olarak isimlendirilen bu mescitte Peygamber Efendimizin namaz kılmasını istediler. Böylece meşruiyet kazanacak olan bu mekân, şehirde sürdürdükleri nifak hareketlerinin merkezi olacaktı.

Allah Resûlü (s.a.s), bu mescitte namaz kılmaya hazırlanırken meselenin iç yüzünü haber veren şu ayet-i kerimeler nazil oldu: “Bir de zararlı faaliyetlerde bulunmak, küfre yardım etmek, müminler arasına ayrılık sokmak için ve öteden beri Allah ve Resûlüne karşı savaşanlara üs olsun diye bir mescit yapanlar vardır. Bunlar, ‘Bizim iyilikten başka hiçbir kastımız yok’ diye de mutlaka yemin ederler. Ama Allah şâhitlik eder ki bunlar mutlaka yalancıdırlar. Onun içinde asla namaz kılma. İlk günden temeli takva üzerine kurulan mescit, içinde namaz kılmana elbette daha layıktır…”

En güzel resimli, Ayetli Cuma mesajları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*