Deniz salyası (Müsilaj) nedir, neden olur? Deniz salyası zararlı…

Halk arasında deniz salyası olarak bilinen müsilaj hemen her yıl az miktarda görülse de bu sene rekor seviyeye ulaştı. Balıkçılar müsilaj nedeniyle ağları boş şekilde kıyıya çıkarken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan belediyelere müsilajın temizlenmesi konusunda destek verileceği açıklandı.

DENİZ SALYASI (MÜSİLAJ) NEDİR?

Deniz salyası (Müsilaj), deniz sıcaklığının yükselmesi ile birlikte fitoplankton adı verilen bitkisel canlıların aşırı çoğalması ve bununla bağlantılı olarak bakteriyel aktivitelerin artması sonucu oluşan  yapışkan ve sümüksü bir maddedir.

60be4304ae298bc7ddac7081

MÜSİLAJ (DENİZ SALYASI) NEDEN OLUR?

Biyolojik ve kimyasal birçok koşulun bir araya gelmesiyle oluşan müsilajın oluşumunda suyun çok sıcak ve durgun olması da oldukça etkili. Bu nedenle yaşanan mevsimsel düzensizlikler de müsilaj oluşumunda rol oynuyor.

Türkiye’de bu yıl deniz salyasının çok fazla oluşmasının nedenleri arasında ise, küresel iklim değişikliğine bağlı olarak hava sıcaklıklarının zamanından önce artması da gösteriliyor.

Bununla birlikte, denizlerdeki kirliliğin de müsilaj oluşumunda etkisi çok büyük. Endüstriyel ve evsel atıkların Marmara Denizi’ne bırakılması nedeniyle biyo çeşitliliğin azaldığı ifade edilirken, rüzgara bağlı olarak denizlerde dalganın az olması da deniz salyasının oluşmasında payı bulunuyor.

60be431166a97cabe361769c

DENİZ SALYASI ZARARLI MI?

Deniz salyasının oluşmasında etkili olan kimi türler, toksin içermesi sebebiyle solungaçlar yoluyla nefes alan bazı deniz canlıları için tehlike arz ediyor. Fakat bu tip canlılar tehlike sezinledikleri takdirde bulundukları bölgeden uzaklaşıyor. Bu ise denizlerdeki biyo çeşitlilikte azalması sonucunu doğuruyor.

Diğer yandan deniz salyası sadece denizlerdeki biyo çeşitliliğe zarar vermiyor. Ekolojik zararlarının yanı sıra müsilajın ekonomik ve sosyal açıdan negatif etkileri de bulunuyor. Deniz salyası nedeniyle balık avları boş geçerken, yine deniz salyası, teknelerin pompa, filtrelerini ve ağların gözlerini kapatıyor.

Ayrıca deniz salyası kötü koku ve görüntüye neden oluyor. Müsilajın olduğu bölgelerde vatandaşlar denize girmiyor.

60be431eae298bc7dc855345

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir