Denetçi bu defa ‘içeri’den yazdı

Denetçi bu defa ‘içeri’den yazdı
Denetçi bu defa ‘içeri’den yazdı

Sayıştay denetçisi, bu kez kurum içindeki uygulamaları şikâyet etti. Denetçi, başkan da dahil iki kişi hakkında, “Kamu kaynaklarını kötüye kullandıkları ve menfaat sağladıkları” iddiasıyla başvuruda bulundu.

Denetçi bu defa ‘içeri’den yazdı

Mustafa M. BİLDİRCİN

Sayıştay’da görev yapan bir denetçinin, Sayıştay Başkanı Ahmet Baş, Sayıştay İletişim Koordinatörü Kemal Yavuzyiğit ve eski Selçuk Üniversitesi rektörü Mustafa Şahin hakkında, “Kamu kaynaklarını kötüye kullandıkları” gerekçesiyle şikâyetçi olduğu öğrenildi.

CİMER üzerinden yapılan şikâyetin 25 Şubat itibarıyla Adalet Bakanlığı’nca beklemeye alındığı bildirildi. Sayıştay bünyesinde, teşkilat şemasında yer almamasına rağmen Kurumsal İletişim Koordinatörü pozisyonunda istihdam edildiği belirlenen Mustafa Kemal Yavuzyiğit ile Sayıştay Başkanı Ahmet Baş ve eski Selçuk Üniversitesi Rektörü Mustafa Şahin’e yönelik kurum içinden şikayet başvurusu yapıldığı ortaya çıktı. Sayıştay’da denetçi pozisyonunda görev yapan bir ismin CİMER üzerinden yaptığı başvuru, üç ay geçmesine karşın halen sonuçlandırılamadı.

KİŞİSEL İLİŞKİLER

Başvuruda, üç isme yönelik çarpıcı iddialar sıralanırken bu isimlerin, “Görevlerini yerine getirirken kendilerine ve yakınlarına menfaat sağladıkları” da öne sürüldü. 15 Ocak’taki başvuruda, İletişim Koordinatörü olarak görev yapan Yavuzyiğit’in, eski Selçuk Üniversitesi rektörü Mustafa Şahin ile kişisel ilişkisi nedeniyle üniversitede iilgisiz bir kadroya öğretim görevlisi olarak atandığı belirtildi. Yavuzyiğit’in, Sayıştay Başkanı Baş ile de arasının iyi olduğu savunulan başvuruda, “Bu kişi sosyal medyada hayali unvanıyla sosyal medya hesapları açmakta, sanal platformlarda kendisini Sayıştay’ın asli unsuru gibi pazarlamaktadır” denildi. Şikayeti yapan denetçi, Sayıştay’ı yalnızca başkanın temsil edebileceğinin altını çizerek, şunları kaydetti: “Yavuzyiğit, Sayıştay’ı temsil eden biri gibi bürokratları ziyaret etmektedir. Kurumdaki odasının kapısına, ‘İletişim Koordinatörü’ diye plaka yaptırmıştır. Başkan Baş’ın olanlardan haberi vardır. Mevzuata aykırı olarak bu kişiye lojman da verilmiştir. Aynı şey, Selçuk Üniversitesi’nde de yaşanmıştır. Bu kişi üniversitedeyken ‘Basın Müşaviri’ diye bir kadro olmamasına karşın bu unvanı kullanmış ve kartvizit yaptırmıştır.”
Başvuruda, şikâyet dilekçesinde ismi geçen kişilerin, “Kamu kaynaklarını kötüye kullandığı, kendilerine ve yakınlarına menfaat sağladığı” savunuldu. Başvuruda sıralanan mevzuata aykırılıklara ses çıkarmayarak, “Suça iştirak eden” kişilerin de yaşananlarda sorumluluğu olduğu ifade edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*