Bakan Koca: Ülkemizdeki vakaların yüzde 40’ı İstanbul’da

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki vakaların yaklaşık yüzde 40’ının İstanbul’da olduğun bildirdi. Koca, “Tespit edilen vakaların %85’ini çeşitli varyantlar oluşturuyor” açıklamasını yaptı.

Bakan Koca: Ülkemizdeki vakaların yüzde 40'ı İstanbul'da

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da mart başına göre vaka sayılarının yaklaşık 10 kat arttığını belirterek Türkiye’deki vakaların yaklaşık yüzde 40’ının İstanbul’da olduğunu açıkladı.

Fahrettin Koca, il sağlık yöneticileri ile salgın sürecini değerlendirdi.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Koca, “İstanbul’da Mart başına göre vaka sayıları yaklaşık 10 kat arttı. Ülkemizde vakaların yaklaşık %40’ı İstabul’da. İstanbul’un durumu ülkemizin durumunu belirliyor. İstanbul’u koruyabilirsek ülkemizi de koruyabileceğiz” dedi.

“Tespit edilen vakaların %85’ini çeşitli varyantlar oluşturuyor” diyen Koca, “Bütün veriler bulaşmanın daha hızlı olduğunu gösteriyor. Bulaşma hızını azaltmak için tedbirler belli. Aşı ise en büyük silahımız. Sırası gelen vatandaşlarımız randevularını alarak aşılarını olmaktan çekinmemeli” ifadelerini kullandı.

İl sağlık yöneticilerimizle salgın sürecini değerlendirdik. İstanbul’da Mart başına göre vaka sayıları yaklaşık 10 kat arttı. Ülkemizde vakaların yaklaşık %40’ı İstabul’da. İstanbul’un durumu ülkemizin durumunu belirliyor. İstanbul’u koruyabilirsek ülkemizi de koruyabileceğiz. pic.twitter.com/rHievbIYXM

— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) April 9, 2021

Tespit edilen vakaların %85’ini çeşitli varyantlar oluşturuyor. Bütün veriler bulaşmanın daha hızlı olduğunu gösteriyor. Bulaşma hızını azaltmak için tedbirler belli. Aşı ise en büyük silahımız. Sırası gelen vatandaşlarımız randevularını alarak aşılarını olmaktan çekinmemeli.

— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) April 9, 2021

TÜRKİYE’DE KORONAVİRÜS SALGININDA SON DURUM

Mart ayı başında ‘kademeli’ olarak adlandırılan kontrolsüz bir normalleşme sürecine adım atılması, AKP’nin ‘lebalep’ kongreleri gibi görüntülerin ortaya çıkması ardından Türkiye’de salgın kontrol dışı bir düzeye erişmiş durumda.

Türkiye’de dün (8 Nisan) 55 bin 941 yeni vaka tespit edildi ve salgının başlangıcından bu yana tespit edilen en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı. Ayrıca 8 Nisan’da 258 kişinin yaşamını yitirmesi, salgının başlangıcından bu yana en yüksek üçüncü günlük ölüm sayısı olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de 9 Nisan verilerine göre ise, 55 bin 791 yeni vaka tespit edildi, 253 kişi yaşamını yitirdi.

Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 33 bin 454, toplam vaka sayısı 3 milyon 745 bin 657 oldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir