AKP’lilere düşük KPSS puanı engel değil

AKP’lilere düşük KPSS puanı engel değil

Mustafa M. BİLDİRCİN

Aksaray’ın AKP’li Ortaköy Belediyesi’nin memur alımı için açtığı ilan kapsamında mülakata girmeye hak kazanan ve en düşük KPSS puanına sahip olan kişinin, Belediye Başkanı Rıza Özdemir’in danışmanı olduğu öğrenildi.

Belediye, tepkiler üzerine ilanı iptal etti. Belediye, 9 Mart’ta memur alım ilanı yayımlayarak bir harita mühendisinin işe alınacağını duyurdu. İlanda başvuru için “KPSS’den en az 60 puan almak ve mühendislik fakültelerinin jeodezi ve fotogrametri mühendisliği veya harita mühendisliği bölümlerinden mezun olmak” şartı koşuldu. İdare, Nisan ayında mülakata hak kazanan adayların listesini yayımladı.

Beş kişilik aday listesinde adayların KPSS puanlarının 80 puan ve üzerinde olduğu, mülakata girmeye hak kazanan beşinci adayın 64,52 KPSS puanlı Ortaköy Belediye Başkanı Ali Rıza Özdemir’in 64,52 puanlı danışmanı olduğu görüldü. Daha yüksek KPSS puanına sahip adaylar liste dışı kalırken danışmanın listeye alınması tepkilere yol açtı. Bekdik’i tanıyan Aksaraylılar ve harita mühendisi adayları, sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi. Belediyesi’tepkilerin ardından yayımladığı açıklamada, “Harita Mühendisi alımı mülakatı, Covid-19 salgınında ilimiz ve ilçemizin çok yüksek riskli grupta olmasından, farklı illerden mülakata katılmak üzere gelecek adaylarımız ve komisyon üyelerini riske atmamak adına iptal edilmiştir” denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir