5 yıl sonra bir ilk: Tahran-Riyad arasında Irak’ın ara buluculuğunda görüşmelere başladı

5 yıl sonra bir ilk: Tahran-Riyad arasında Irak'ın ara buluculuğunda görüşmelere başladı
5 yıl sonra bir ilk: Tahran-Riyad arasında Irak'ın ara buluculuğunda görüşmelere başladı

İran’ın Bağdat Büyükelçisi İrec Mescidi, 2016’dan beri hiçbir diplomatik ilişki içerisine girmeyen Tahran ile Riyad’ın Irak’ın ara buluculuğunda görüşmelere başladığını, ancak henüz ciddi bir ilerleme kaydedilmediğini belirtti.

5 yıl sonra bir ilk: Tahran-Riyad arasında Irak'ın ara buluculuğunda görüşmelere başladı

İran’ın Bağdat Büyükelçisi İrec Mescidi, ülkesinin resmi haber ajansı IRNA’ya 2016 yılından beri askıya alınan Tahran-Riyad ilişkileri üzerine birtakım açıklamalarda bulundu.

Irak’ın ara buluculuğunda Tahran-Riyad arasında görüşmeler yapıldığını doğrulayan Mescidi, “Sorun yaşadığımız ülkelerle yakınlaşma için Bağdat’ın ara buluculuğunu destekliyoruz. Irak, İran ile sorun yaşadığı, ilişkilerinin soğuk olduğu ya da siyasi iş birliğinin kesildiği ülkeleri yakınlaştırma noktasında rol oynayabilirse memnun oluruz. İran, Irak hükümetine bu konuyla ilgili görüşünü aktardı” diye konuştu.

“GÖRÜŞMELERDE HENÜZ NET BİR İLERLEME YOK”

Irak’ın ara buluculuk noktasındaki her rolünü, adımını ve çabasını memnuniyetle karşıladıklarını aktaran Mescidi, görüşmelerin 3’lü ya da çok taraflı olarak yapılabileceğini söyledi.

AA’nın aktardığına göre, Mescidi, Irak’ın İran ile Suudi Arabistan arasındaki ara buluculuğundan şu ana kadar sonuç alınıp alınmadığı yönündeki soruyu ise, “Hâlihazırda fiilen net bir neticeye ulaşılmadı ve dikkate değer bir ilerleme sağlanamadı. İzin verin işler biraz ilerleme kaydetsin ve pratik sonuçlar görelim” diye cevapladı.

Tarafların görüşmeleri nasıl karşıladığıyla ilgili soru üzerine de Mescidi şöyle konuştu:

“Bölgesel, uluslararası şartlar ve ortam İran ile diğer ülkeler arasındaki sorunların çözümü için daha uygun zemin oluşturmuştur. Bu konu takip ediliyor ve Iraklı dostlar da destek vermek istiyor. Somut bir netice alınır ve ilerleme kaydedilirse ilan edilir. Meselenin esası şudur: Evet, hem muhtelif ülkeler ilgili olduklarını belirtti hem biz memnuniyetle karşılıyoruz hem de Irak, İran ile o ülkelerin iş birliğinde rol oynamak istiyor.”

İRAN VE SUUDİ ARABİSTAN’IN 9 NİSAN’DA GÖRÜŞTÜĞÜ İDDİA EDİLMİŞTİ

İngiliz Financial Times gazetesi, görüşmelerde yer alan ancak ismi açıklanmayan bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, İran ve Suudi Arabistanlı yetkililerin 9 Nisan’da Bağdat’ta doğrudan görüşmeler yapmak üzere bir araya geldiğini iddia etmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade de ülkesinin Suudi Arabistan ile ilişkileri düzeltmek için Irak’ın ara buluculuğunda doğrudan görüşmelere başladığına yönelik iddialara ilişkin, Suudi Arabistan’la diyaloğu her zaman memnuniyetle karşıladıklarını söylemişti.

İRAN- SUUDİ ARABİSTAN İLİŞKİSİ

Suudi Arabistan’da, 2 Ocak 2016’da aralarında Şii din adamı Nimr el-Nimr’in de olduğu 47 kişi ‘terör’ suçlamasıyla idam edilmişti.

İdamlara tepki gösteren İranlı yetkililerin peş peşe yaptığı açıklamalardan sonra Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binaları İran’daki göstericiler tarafından ateşe verilmişti.

Bu olaylardan sonra Mart 2015’te başlayan Yemen’deki iç savaş nedeniyle gergin olan iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler tamamen kesilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*